مجری سازه های بتنی و  انواع سقف وافل

تماس مستقیم

0919-728-3056 ||  0918-762-1550

 

 

 

 

مراحل اجرای سقف وافل و نحوه زیر سازی اصولی آن

4.5/5

مراحل اجرای سقف وافلتصویر زیر سازی سقف وافل

مراحل اجرای سقف وافل به طور معمول شامل پنج مرحله می باشد:

  1. زیر سازی سقف
  2. چیدمان قالب های وافل
  3. آرماتور بندی سقف
  4. بتن ریزی
  5. قالب برداری و باز کردن جک ها و اسکافلدها

 

 

 

مرحله اول:  زیر سازی سقف

در مراحل اجرای سقف وافل ابتدا زیر سازی سقف انجام می شود، در این مرحله که بسیار هم حائز اهمیت می باشد برای قرار دادن و چیدمان قالب های پلاستیکی وافل ابتدا نیازمند وجود یک سطح مناسب و مستحکم می باشد که برای این کار اگر ارتفاع سقف کمتر از 3 متر رو  نیم باشد که معمولا از جک به تنهایی استفاده می شود و برای ارتفاع بیشتر از 3 مترو نیم باید از ترکیب جک و اسکافلد استفاده شود (البته برای بالا بردن ایمنی بهتر است برای ارتفاع کمتر از 3 ونیم متر هم از ترکیب جک و اسکافلد جهت زیر بندی استفاده شود) و ترتیب قرارگیری آنها هم به این شکل است که اسکافلد در زیر سقف قرار می گیرد و جک زیر تیر قرار داده می شود روی جک ها و اسکافلد ها از قوطی و لوله استفاده می شود و برای بالا بردن مقاومت آن بهتر است از جفت لوله کنار هم استفاده شود.

تصویر زیر سازی سقف وافل

تصویر زیر سازی سقف وافل

 نکته مهم

هرچه ارتفاع سقف بیشتر باشد، جهت بالا بردن استحکام و ایمنی زیر بندی فاصله بین جک ها و اسکافلد ها باید کمتر شود، در این مرحله مراحل زیر به ترتیب انجام می شود:

  1. زیر بندی تیر ها
  2. آرماتور بندی تیر ها
  3. زیر بندی سقف

مرحله دوم: چیدمان قالب های وافل

در این مرحله چیدمان قالب های وافل طبق نقشه های سازه انجام می شود و به 2 صورت انجام می شود:

  1. قرار گرفتن قالب های وافل بر روی تخته های پلی وود
  2. چیدمان و قرار گرفتن قالب های وافل بر روی زیر بندی، بدون قرار دادن پلی وود

هر کدام از روش های بالا مزایا و معایب خود را به همراه دارند به عنوان مثال در روش اول به دلیل اینکه قالب های وافل بر روی پلی وود قرار می گیرد ریسک در رفتن و چرخش قالب از بین میرود ولی در روش دوم این ریسک بسیار بالاست و خطرات زیادی به همراه دارد.

در روش دوم، دیگر نیاز به خرید پلی وود نیست و هزینه را کاهش می دهد که البته در اجرای سقف یوبوت از روش دوم استفاده می کنند.

تصویر چیدمان قالب های وافل

 

تصویر چیدمان قالب های وافل

تصویر چیدمان قالب های وافل

 

مرحله سوم: آرماتوربندی

در این مرحله بر روی قالب های وافل چیده شده آرماتور بندی انجام می شود و پیچیدگی اجرای آن از سقف های کوبیاکس و یوبوت کمتر بوده و طبق نقشه های سازه آرماتور بندی شبکه پایین، شبکه بالا، تقویتی ها انجام می شود.

نکته: بدلیل استفاده از قالب وافل در سقف، هزینه ها از جمله بتن، آرماتور و همچنین وزن نهایی آن تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

تصویر آرماتور بندی سقف وافل

تصویر آرماتور بندی

تصویر آرماتور بندی سقف وافل

مرحله چهارم: عملیات بتن ریزی

بتن ریزی سقف وافل در یک مرحله انجام می شود و معمولا با ویبره زدن مناسب  می توان به تراکم لازم و کیفیت بالایی از بتن رسید که البته بهتر است از روان کننده و یا فوق روان کننده استفاده کرد (معمولا بخاطر مزایایی که روان کننده ها دارند در تمام بتن ریزی ها استفاده از روان کننده ها جهت بهبود کیفیت بتن، توصیه می شود).

نکته: عمل آوری بتن بستگی به فصلی از سال که در آن بتن ریزی انجام شده دارد ولی بصورت میانگین به 7 روز زمان نیاز است که بتن عمل آید.

 

تصویر عملیات بتن ریزی سقف وافل

تصویر عملیات بتن ریزی سقف وافل

تصویر عملیات بتن ریزی سقف وافل تصویر عملیات بتن ریزی سقف وافل

 

مرحله پنجم باز کردن قالب ها، جک ها، اسکافلد ها

در این مرحله که باید قالب ها و دیگر تجهیزات زیر سازی سقف منطبق بر ضوابط قالب برداری دال ها طبق جدول مبحث نهم مقررات ملی ساختمان می باشد، را باز نموده و جهت اجرای سقف بالاتر کلیه تجهیزات از جمله: قالب، جک، اسکافلد و … را به طبقه بالاتر منتقل کرد که البته باید تعدادی جک به عنوان پایه اطمینان زیر تیرها و درصورت بزرگ بودن دهانه برای جلوگیری از خیز برداشتن سقف باید زیر سقف اسکافلد قرار داد.

جدول زمان بندی قالب برداری

نکته: پس از عملیات بتن ریزی سقف بالایی و گذشت زمان عمل آوری آن می توان پایه های اطمینان سقف پایین تر باز نمود.

نکته: در صورت عدم رعایت ضوابط و انجام قالب برداری غیر اصولی، ممکن است باعث بروز خسارت های سنگینی از جمله بوجود آمدن مشکلات مقاومتی سازه، تغییر ظاهری و از همه مهم تر خیز برداشتن سقف و کاهش استحکام آن شود.

تصویر پایه مهاری های سقف وافل

تصویر پایه مهاری های سقف وافل

تصویر پایه مهاری های سقف وافل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *